26. Why to Buy a Pass (1)


    Repeat

A: How much does it cost to ride the bus?

B: The cost is one dollar and fifty cents.

A: I'm going to have to spend nearly ten dollars today on just bus fare alone.

B: Why do you say that?

A: I have to take six buses in total today.

B: Why so many?

A: Three buses to get to where I'm going and three to get back home.

B: You should just buy a pass for the day.

A: A pass? What's that?

B: It's literally a pass that allows you to ride any bus for free.

A: Wow, that sounds like a good reason to buy one.

B: You definitely should. You'd save money in the long run.



           



    MENU    

Copyright © 2017. All rights reserved.

rong-chang.com